Strona internetowa

Czym jest strona internetowa?

pracy-na-laptopie_2335295Strona internetowa (strona www) to udostępniony w internecie dokument HTML. Można ją wyświetlać za pomocą przeglądarki internetowej (np. Chrome, Firefox, Opera czy Internet Explorer). Jej adres można znaleźć, używając wyszukiwarki (najpopularniejszą jest Google).

W samej Polsce z Internetu korzysta 60%  mieszkańców, dlatego istnieją miliony stron internetowych. Stroną może być zarówno internetowy pamiętnik (blog), jak i sklep internetowy. Istnieje wiele typów stron, np. sprzedające, informacyjne, firmowe, prywatne i społecznościowe. W dalszej części tekstu zajmiemy się stronami prywatnymi i firmowymi.

Po co tworzyć strony internetowe?

file78712358398101. Jeśli jesteś osobą prywatną, MOŻESZ zrobić własną stronę internetową, by dzielić się z innymi swoją wiedzą, nawiązywać nowe kontakty czy utrwalać wspomnienia. Możesz prowadzić bloga, tworzyć galerie zdjęć czy zakładać fora. Jest bardzo wiele możliwości:

A. Jeśli chcesz publikować swoje zdjęcia, możesz skorzystać z serwisów typu instagram czy photoblog. Ich zaletą jest fakt, że są stworzone specjalnie po to, by zamieszczać i komentować zdjęcia, mają zatem wiele związanych ze zdjęciami funkcji: systemy oceniania, filtry, fotorelacje itp.

B. Jeśli chcesz dzielić się swoimi poglądami lub opisywać (nie)codzienne wydarzenia, skorzystaj z serwisów blogerskich: blog.pl, blogger czy blogspot. Serwisy te mają rozbudowane narzędzia do redagowania tekstów i pozwalają na wymianę opinii z czytelnikami. Bloga możesz połączyć ze stronami społecznościowymi, np. Facebookiem, Google + i Nk, by go promować.

C. Jeśli interesujesz się modą, przetestuj serwisy modowe domodi, modnapolka czy międzynarodowy lookbook. Możesz dodawać swoje stylizacje i inspirować się wyglądami innych. Zwykle takie strony oferują też możliwość oceniania, polecania i komentowania. Celem wielu ich użytkowników jest wypromowanie się w świecie mody.

PLUSY. Zaletą powyższych stron jest ich darmowość (lub opłaty jedynie za rozbudowane pakiety i niektóre funkcjonalności) i zaawansowane funkcje tematyczne.

MINUSY. Jedynie własna strona internetowa spełni Twoje oczekiwania w 100%. Możesz ją wykorzystywać w dowolny sposób, nie pojawiają się na niej reklamy (na których zarabiają administratorzy wyżej podanych stron).  Na każdej podstronie możesz realizować inny cel, a zdjęcia możesz zamieszczać w galerii. Takiej dowolności nie zaoferuje Ci żaden serwis tematyczny.

Jeśli strona nie ma Ci służyć do celów zarobkowych, nie wydawaj na nią zbyt wiele pieniędzy:
– wybierz serwis tematyczny lub
– zaprojektuj stronę sam (jeśli potrafisz) albo
– znajdź serwis z gotowymi szablonami i spersonalizuj wzór pod Twoje potrzeby. Oszczędzisz czas i pieniądze.

file9341244243668

2. Jeśli masz firmę, MUSISZ posiadać stronę www. Nawet jeśli nie chcesz sprzedawać swoich usług czy towarów przez internet, Twoi klienci powinni wiedzieć, gdzie i w jakich godzinach Cię znaleźć. I najważniejsze – znasz skuteczniejszy sposób na pozyskanie klientów niż strona internetowa?

A. Koszty dotarcia do klientów są stosunkowo niskie (o wiele niższe niż w przypadku innych mediów, o mniejszym zasięgu). Nie będziesz już tracił klientów na rzecz konkurencji, która ma strony www.

B. Strona nie tylko pozwala pozyskać nowych klientów, ułatwia też komunikację z dotychczasowymi klientami.

C. To tani i wygodny sposób prezentacji oferty.

D. Pozwala zbudować wizerunek firmy, na jakim Ci zależy.

Profesjonalna strona internetowa

Po 1. współpracuj z profesjonalistami – bez względu na to, czy wybierzesz programistę, agencję interaktywną czy stronę z gotowymi wzorami. Polecamy firmy z  pierwszych wyników wyszukiwania w Google: agencja, serwis z gotowymi stronami. Obejrzyj przykładowe realizacje, porównaj oferty i cenniki. Wybierz firmę, która zrealizowała wiele projektów lub oferuje wiele wzorów stron. Szablony te powinny różnić się nie tylko kolorystyką, ale i układem, motywem przewodnim itp.

Po 2. sam bądź profesjonalistą – tzn. nie rób strony po omacku. Zbierz dane o swoich klientach, konkurencji, usługach czy towarach. Wszystko to będzie miało wpływ na wybór konkretnej strony, sposób zwracania się do odbiorców i prezentację oferty.

Po 3., by Twoja strona internetowa, nie znudziła czytelnika, zadbaj o jej zawartość. Teksty (więcej znajdziesz tu!!!!!!!!!!!!!!!!!1) powinny być zwięzłe, a równocześnie informacyjne. Powinny stawiać Cię w dobrym świetle, ale bez przesady – nikt nie lubi nachalnej perswazji. Używaj języka swoich klientów i zwracaj się bezpośrednio do nich. Przedstaw szczegółowo swoją ofertę i wskaż, co wyróżnia Cię spośród konkurencji. Używaj nagłówków i dziel teksty na niezbyt długie akapity.

Nie zapominaj o obrazie – umieść na stronie jasne, kolorowe zdjęcia, które sprawią, że strona internetowa będzie żywsza.  Najlepiej, by były to realne zdjęcia Twoich produktów, usług czy siedziby. Jeśli masz ich mało, użyj gotowych zdjęć z Internetu. Dodaj po kilka na każdej podstronie i stwórz galerię zdjęć. Jeśli wykorzystujesz zdjęcia z Internetu, zadbaj o licencję (więcej o grafikach).

Jak zacząć?

Wybrałeś sprawdzony serwis lub agencję albo będziesz kodował stronę sam (przeczytaj, jak to zrobić)? Wszystko już przygotowane i czas, by Twoja strona internetowa ujrzała światło dzienne? Jak sprawić, by pojawiła się w Internecie?

gospodarstwa-dot-com-iii_249702WYBÓR DOMENY. Domena, czyli adres www, to miejsce, w którym można Cię odnaleźć w internecie – wirtualny odpowiednik siedziby firmy. Wybierz domenę:
– związaną z działalnością lub nazwą firmy,
– brzmiącą profesjonalnie i łatwą do zapamiętania. Inaczej potencjalny klient, próbując ją znaleźć w wyszukiwarce, trafi na stronę konkurencji.

Wykup swoją domenę jak najszybciej, by ktoś inny jej Ci nie zajął (sprawdź dostępność). Istnieją serwisy, które przy zakładaniu stron od razu zajmują się zakupem domeny – płacisz tylko raz i oszczędzasz czas.

file9821272152854HOSTING. Aby Twoja strona internetowa zaistniała w internecie, musi pojawić się na serwerze. Jeśli nie masz własnego serwera, musisz wykupić tzw. hosting. Możesz to zrobić u firmy hostingowej, a jeśli zakładasz stronę przez serwisy z gotowymi wzorami – serwisy te zwykle załatwią to za Ciebie (czytaj więcej).

PROMOCJA. Nawet na najlepszej stronie www ludzie nie biorą się znikąd. Jeśli masz firmę, wydrukuj adres strony na wizytówkach i ulotkach, jeśli je posiadasz. Ale przede wszystkim skup się na reklamie w Internecie – to on ma największy potencjał reklamowy, a najpotężniejszym narzędziem reklamowym jest po prostu wyszukiwarka – Google. Spraw, by szukając jakiejś usługi czy towaru, internauci trafiali na Twoją stronę, a nie do Twojej konkurencji. Jeśli nie zajmujesz się tym na co dzień, zleć to firmie, która obsługuje kampanie internetowe. Czasami promocja jest jedną ze składowych pakietu przy zakładaniu strony. Płacisz miesięczny abonament, a jednym z jego elementów jest reklama Google (zobacz, ile to kosztuje). Możesz też zapoznać się z innymi sposobami zarabiania dzięki swojej stronie www.

About

View all posts by